East Region Masters Championships, Newmarket, 1st October 2017
Womens 18-24 age group |
|||
Frances Merridan |
50m Backstroke |
33.27 |
2nd |
50m Freestyle |
29.03 |
2nd |
|
100m Freestyle |
1:04.33 |
1st |
|
50m Butterfly |
31.11 |
1st |
|
100m Backstroke |
1:11.79 |
1st |
|
Mens 18-24 age group |
|||
Matthew Masters |
100m Individual Medley |
1:01.42* |
1st |
100m Freestyle |
54.46* |
1st |
|
50m Butterfly |
27.05* |
1st |
|
Arron Moore |
50m Breaststroke |
38.46 |
4th |
200m Backstroke |
2:34.20* |
2nd |
|
50m Butterfly |
29.75 |
3rd |
|
Womens 25-29 age group |
|||
Kate Robinson |
50m Backstroke |
36.38 |
2nd |
50m Freestyle |
31.40 |
2nd |
|
Mens 25-29 age group |
|||
Rory Kemp |
400m Freestyle |
DQ |
|
200m Freestyle |
2:19.14 |
1st |
|
Womens 30-34 age group |
|||
Claire Evelyn |
50m Backstroke |
33.42 |
1st |
50m Freestyle |
28.95 |
2nd |
|
100m Individual Medley |
1:13.59 |
1st |
|
Joanne Holder |
50m Freestyle |
29.83 |
3rd |
100m Breaststroke |
1:20.75 |
1st |
|
Carla King |
100m Freestyle |
1:01.51 |
1st |
50m Breaststroke |
36.28 |
1st |
|
50m Freestyle |
28.13 |
1st |
|
Mens 30-34 age group |
|||
Richard Lewindon |
50m Backstroke |
34.13 |
2nd |
50m Freestyle |
26.87 |
2nd |
|
Womens 35-39 age group |
|||
Samantha Hammond |
50m Backstroke |
35.43 |
1st |
50m Freestyle |
30.07 |
3rd |
|
50m Breaststroke |
40.90 |
2nd |
|
50m Butterfly |
32.34 |
1st |
|
Zoe Jackson |
100m Individual Medley |
1:27.11 |
1st |
Sarah Pearse |
50m Breaststroke |
37.08 |
1st |
200m Breaststroke |
3:03.85** |
1st |
|
Mens 35-39 age group |
|||
Wesley Fraser |
50m Freestyle |
37.51 |
10th |
50m Breaststroke |
50.13 |
8th |
|
Womens 40-44 age group |
|||
Lorna Brown |
50m Backstroke |
42.19* |
3rd |
50m Freestyle |
34.40 |
4th |
|
100m Freestyle |
1:17.86 |
3rd |
|
Emma Roche |
50m Freestyle |
35.90 |
5th |
50m Breaststroke |
44.74 |
3rd |
|
Clare Warren |
400m Freestyle |
5:39.48** |
3rd |
50m Backstroke |
42.56 |
4th |
|
50m Breaststroke |
44.63 |
2nd |
|
100m Freestyle |
1:14.61* |
2nd |
|
Mens 45-49 age group |
|||
Robert Adsley |
50m Freestyle |
28.91 |
6th |
100m Freestyle |
1:05.54 |
7th |
|
50m Butterfly |
33.08 |
3th |
|
Howard Gell |
50m Backstroke |
33.91* |
1st |
50m Freestyle |
29.24 |
7th |
Mens 50-54 age group |
Marc Winter |
50m Breaststroke |
46.32 |
8th |
100m Freestyle |
1:19.95 |
4th |
|
100m Breaststroke |
1:45.20 |
2nd |
|
Gordon Wood |
400m Freestyle |
5:42.42 |
3rd |
100m Freestyle |
1:13.44 |
3rd |
|
200m Freestyle |
2:47.16 |
2nd |
|
Womens 55-59 age group |
|||
Jacqueline Maycock |
200m Breaststroke |
3:33.37 |
1st |
200m Butterfly |
3:44.45 |
1st |
|
Alison Sheehan |
50m Backstroke |
44.30 |
2nd |
50m Freestyle |
43.16 |
4th |
|
100m Individual Medley |
1:46.65 |
2nd |
|
Mens 55-59 age group |
|||
Peter Masters |
50m Backstroke |
35.13 |
3rd |
50m Freestyle |
29.71 |
1st |
|
100m Individual Medley |
1:16.28* |
2nd |
|
Womens 60-64 age group |
|||
Christine Ayers |
400m Freestyle |
6:27.32 |
2nd |
100m Individual Medley |
|||
Mens 60-64 age group |
|||
Peter Iles |
400m Freestyle |
5:52.09 |
2nd |
50m Freestyle |
32.29 |
5th |
|
100m Freestyle |
1:12.46 |
5th |
|
50m Butterfly |
36.82 |
1st |
|
200m Freestyle |
2:46.14 |
1st |
|
Christopher Marshall |
50m Backstroke |
38.99 |
2nd |
50m Freestyle |
31.84 |
2nd |
|
100m Freestyle |
1:10.55 |
2nd |
|
50m Breaststroke |
43.38* |
6th |
|
100m Individual Medley |
1:22.77 |
3rd |
|
100m Freestyle |
1:10.55 |
2nd |
|
Womens 65-69 age group |
|||
Andrea Minor |
400m Freestyle |
7:21.66 |
1st |
50m Freestyle |
45.93 |
2nd |
|
100m Individual Medley |
1:59.31 |
2nd |
|
100m Freestyle |
1:41.28 |
1st |
|
Liz Neale |
400m Freestyle |
7:42.41 |
2nd |
200m Freestyle |
3:38.93 |
2nd |
|
Womens 75-79 age group |
|||
Janet Masters |
50m Backstroke |
48.88 |
1st |
50m Freestyle |
44.85 |
1st |
|
100m Individual Medley |
1:53.96 |
1st |
|
50m Butterfly |
52.96 |
1st |
|
Mixed 72+ 4x50m Medley relay |
Matthew Masters,Carla King, Frances Merridan & Arron Moore |
2:00.93*** |
1st |
Mixed 120+ 4x50m Medley relay |
Claire Evelyn, Richard Lewindon, Sam Hammond & Arron Moore |
2:07.00 |
1st |
Mixed 200+ 4x50m Medley relay |
Peter Masters, Sarah Pearse, Robert Adsley & Chris Ayers |
2:22.23** |
1st |
Mixed 240+ 4x50m Medley relay |
Alison Sheehan, Chris Marshall, Howard Gell & Janet Masters |
2:45.65 |
1st |
Ladies 72+ 4x50m Freestyle relay |
Claire Evelyn, Sarah Pearse, Kate Robinson & Frances Merridan |
1:59.16 |
1st |
Ladies 160+ A 4x50m Freestyle relay |
Samantha Hammond, Joanne Holder, Chris Ayers & Carla King |
2:06.67 |
1st |
Ladies 160+ B 4x50m Freestyle relay |
Clare Warren, Emma Roch, Zoe Jackson & Lorna Brown |
2:14.43 |
2nd |
Ladies 240+ 4x50m Freestyle relay |
Alison Sheehan, Andrea Minor, Jacqueline Maycock & Liz Neale |
2:54.04 |
1st |
Mens 72+ 4x50m Freestyle relay |
Matthew Masters, Rory Kemp, Arron Moore & Richard Lewindon |
1:46.28* |
1st |
Mens 200+ 4x50m Freestyle relay |
Peter Masters, Howard Gell, Robert Adsley & Chris Marshall |
1:59.52** |
3rd |
Ladies 72+ 4x50m Medley relay |
Frances Merridan, Sarah Pearse, Samantha Hammond & Carla King |
1st |
|
Ladies 160+ A 4x50m Medley relay |
Alison Sheehan, Sarah Pearse, Samantha Hammond & Carla King |
2:20.06** |
1st |
Ladies 160+ B 4x50m Medley relay |
Lorna Brown, Emma Roch, Clare Warren & Zoe Jackson |
2:35.59 |
2nd |
Ladies 240+ 4x50m Medley relay |
Janet Masters, Chris Ayers, Jacqueline Maycock & Andrea Minor |
3:14.39 |
1st |
Mens 200+ 4x50m Medley relay |
Howard Gell, Chris Marshall, Robert Adsley & Peter Iles |
2:22.56* |
3rd |
* denotes Club Record |
|||
** denotes County Record |
|||
*** denotes East Region Record |